Beach Partyssa viihdyttiin

Riikka Palvaila
SYSMÄ

Sysmän 4H-yhdistyksen järjestämä Beach Party kokosi viime lauantaina Camping Sysmän aurinkoiseen rantapuistikkoon iloista festarikansaa lapsista aikuisiin. Iltapäivällä tarjottiin toimintaa koko perheelle graffitityöpajassa sekä erilaisilla tapahtumapisteillä, kunnes alkuillasta paikallinen 4H-aktiivi Lauri Late Toivonen sai toivottaa yleisön tervetulleeksi tapahtuman musiikkiosuuteen. Esiintymislavalle nousi ensimmäinen pääesiintyjä Raappana herätellen kuulijat letkeään reggaerytmiinsä. Hänen jälkeensä väkeä pääsivät viihdyttämään DJ:t Teemu ja Kody sekä tapahtuman toinen pääesiintyjä, energinen Vilma Alina.

Beach Partyn järjestelyistä vastasivat Sysmän 4H-yhdistyksen tapahtumatuottajavalmennukseen osallistuvat nuoret, heidän joukossaan myös Siirit Papinniemi ja Toivonen.

-Tapahtuman valmistelu on aloitettu jo helmikuussa, kertoi Siiri Papinniemi.

-Ja vaikka tätä on suunniteltu jo puoli vuotta, niin tänään on säntäilty paikalla jo puoli yhdestätoista asti, täydensi Siiri Toivonen. Nuorten aika oli aiemmin päivällä mennyt telttoja kasatessa, myyntipisteen perustamisessa sekä huolehtiessa esiintyjien hyvinvoinnista keikkaan valmistautuessa eli raidereista.

-Päijänne-Leaderin rahoittama tapahtumatuottajahanke on festareiden järjestelyn varjolla tarjonnut nuorille arvokasta oppia ja vastuuta asioiden hoitamisessa, iloitsi Sysmän 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Teea Sahiluoto leirintäalueen lämpimässä illassa.