Sysmä sai tukea Nestlé For Healthier Kids -iltapäiväkerhoille

Marttiina Lallukka
SYSMÄ

Iltapäiväkerhot ovat suosittuja ja hyviä hakijoita riittää joka vuosi. Projektissa pyritään löytämään aina uusia paikkakuntia toimintaan, mutta myös palkita ansioituneita, erityisen hyvin toimineita kouluja paikkakunnalla. Tänä vuonna Sysmä sai mahdollisuuden päästä mukaan. 
 
Suomen Urheiluliiton Nestlé For Healthier Kids -iltapäiväkerhot kasvattavat seuran roolia paikkakunnan liikuttajana. 
Kerhon vetäjänä toimii urheiluseura Sysmän Sisu (yleisurheilu). Nestlé For Healthier Kids -iltapäiväkerho liikuttaa koululaisia maanantaisin ja torstaisin klo 13:15-14:15. Ohjelman kautta mahdollistetaan kerhon toteutus ja ohjaajan palkkaaminen. Tavoitteena paikallistasolla on löytää yhteistyötä paikallisen seuran ja koulun välille sekä kasvattaa seuran roolia paikkakunnan liikuttajana.
 
Katso lisää: https://www.yleisurheilu.fi/iltapaivakerho-koulussa/
 
Yhteyshenkilö,vastuuohjaaja / Sysmä
Janne Jokinen p. 044 713 4564
 
Amanda Paavilainen
PR-koordinaattori

Kuva: Janne Jokinen